Jak leczyć refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy to uciążliwa dolegliwość, która polega na cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Najczęstsze objawy tej choroby to zgaga i uczucie palenia w przełyku. Nie w każdym przypadku konieczna jest interwencja lekarza. Jak można poradzić sobie z refluksem?

Leczenie refluksu powinno zostać rozpoczęte, kiedy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas lub gdy często nawracają. Symptomy, które mogą świadczyć o tej chorobie to: zgaga, zwracanie, zaburzenia w połykaniu, ból za mostkiem przy przełykaniu, ból w klatce piersiowej, krwawienie, astma oskrzelowa lub zapalenie oskrzeli, nadmierna ilość śliny, zapalenie dziąseł, uszkodzenie zębów.

1. Dieta na refluks
Jak skutecznie leczyć refluks? Okazuje się, że sama terapia farmakologiczna nie jest w stanie całkowicie wyleczyć choroby. Refluks wymaga tez specjalnego postępowania niefarmakologicznego, tj. zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych. Dieta powinna być wówczas lekkostrawna. Osoby cierpiące na tę przykrą dolegliwość muszą ograniczyć spożywanie tłuszczów, zrezygnować z picia napojów gazowanych.

Produkty zalecane w diecie na refluks to:
• czerstwe pieczywo,
• ziemniaki gotowane,
• mleko i przetwory mleczne,
• chude mięso,
• marchew, buraki, kalafior, szpinak,
• owoce bez skórek i pestek (gotowane przeciery),
• herbaty ziołowe (poza herbatą z mięty pieprzowej), woda,
• łagodne przyprawy.

Chorzy na refluks powinny jeść mniej, za to częściej. Wskazana jest rezygnacja ze słodyczy, kawy i alkoholu. Należy bezwzględnie rzucić palenie papierosów. Choroba refluksowa częściej rozwija się u osób mających nadwagę lub otyłych, dlatego watro zadbać o zachowanie prawidłowej masy ciała. Można też zwrócić uwagę na pozycję ciała podczas snu. Głowa i tułów powinny być uniesione o kilkanaście centymetrów.

2. Leczenie farmakologiczne refluksu
• Inhibitory pompy protonowej
Są to leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Należą do najczęściej stosowanych przy chorobie refluksowej. Hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku, zmniejszają zakwaszenie treści żołądka. Dzięki lekom tego typu do przełyku dostaje się mniej kwasu.

• Leki alkalizujące
Leczenie refluksu żołądkowego tymi preparatami jest szybkie i skuteczne. Leki alkalizujące zobojętniają kwasowość treści żołądka. Poza tym pokrywają błonę śluzową warstwą ochronną.

• Leki prokinetyczne
Odpowiadają one za zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku, usprawniają perystaltykę przełyku, aktywizują żołądek do szybszego pozbywania się jego treści.

Refluks żołądkowy to choroba nawracająca, dlatego wymaga leczenia przewlekłego. Leki należy brać przez wiele miesięcy lub lat.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić Twój dom: feng-shui

3. Chirurgiczne leczenie refluksu
Do metod chirurgicznych zaliczymy laparoskopię, gastroplikację oraz metodę ultradźwiękową aparatem Stretta. Pierwsza z wymienionych przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Przez specjalne nacięcie na brzuchu lekarz wprowadza minikamerę i narzędzie chirurgiczne. Laparoskopia polega na pobraniu dna żołądka i owinięciu go wokół dolnego odcinka przełyku.

Gastroplikacja, podobnie jak laparoskopia, przeprowadzana jest przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Polega na zwężeniu żołądka pod nietrzymającym zwieraczem. Metoda ultradźwiękowa aparatem Stretta polega na wprowadzeniu do przełyku cienkiej sondy zakończonej balonikiem z igłą. Za pomocą igły emituje się ultradźwięki o wysokiej częstotliwości, co wytwarza pewną dawkę energii. Przełyk zostaje pogrubiony i robi się w nim mniej miejsca. Treść żołądkowa przestaje się cofać. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu dożylnym.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Jak wspomagać samoodtruwanie organizmu? 6 zadziwiających sposobów, w jakie cebula wpływa na skórę i włosy „3 godziny. Jak rozpoznać prawdziwą miłość” – recenzja Pieluszki Dada Premium Comfort Fit Najlepszy sposób na usypianie noworodków! „Wyznania randkowiczki” Rosy Edwards – recenzja Produkty Tiny Love - idealny prezent dla dziecka Inteligencja finansowa: tajna broń kobiety Maxi-Cosi PEBBLE PLUS Fotelik dla niemowląt zgodny z normą i-Size zwyciężył w testach Musti - pielęgnacyjna woda perfumowana od Mustela® Tańcz i śpiewaj z BeBo! Wader zaprasza blogujące mamy do udziału w akcji „dajemy radość dzieciom” „Tuż za rogiem” Magdalena Kawka i Robert Ziółkowski – recenzja Magiczne poduszki dla dzieci z gryką – Żółw Stefan i Rybka Klementyna Kukurydziane Chrupki Reksio – przekąska dla małych i dużych Mali Odkrywcy z Fisher Price® Cykl „Igrając z ogniem” T. E. Sivec od Wydawnictwa Septem – recenzja Nauka języków obcych dla tych, którzy nie mają na nic czasu Kocham – jak to łatwo powiedzieć...